Dermoskopija - prva karika u borbi protiv raka kože

Preventivni pregledi, u eri pojačanog UV zračenja i porasta broja obolelih od raka kože, imaju ogroman značaj i trebalo bi da postanu deo zdravstvene kulture svih nas.

Obzirom na sve veću učestalost malignih tumora kože u našoj populaciji pojavila se potreba za pregledom promena na koži uz pomoć posebnog aparata sa uveličanjem - dermoskopa.

Na ovaj način moguće je ustanoviti veoma sitne, početne, golim okom često nevidljive promene na mladežima što omogućava ranu dijagnozu, a zahvaljujući tome i rano i uspešno lečenje.

Zbog svega navedenog dermoskopija već više godina predstavlja neprikosnoven metod u dijagnostikovanju tumora kože.

Kada su u pitanju maligni tumori (rak kože), oni se mogu javiti kao:

  • bazocelularni karcinom
  • spinocelularni karcinom i
  • melanom

Ovi tumori imaju različito biološko ponašanje i maligni potencijal pri čemu je taj potencijal kod melanoma najveći.

Kad je melanom u pitanju može se reći da se radi o jednom od najmalignijih tumora uopšte.

Zbog toga je od ogromnog značaja promene koje ukazuju na melanom što pre uočiti, a to je moguće upravo uz pomoć dermoskopije.

Ko treba da se javi dermatologu na pregled dermoskopom?

Glavne indikacije za ovaj pregled predstavljaju sve novonastale promene na već postojećim mladežima kao što su: svrab, bol, krvarenje, promene u veličini ili boji.

U indikacije spadaju i sve druge, novonastale pigmentne promene na koži, pogotovo posle 40-te godine života pri čemu su pod posebnim rizikom osobe svetle puti, oni koji imaju veliki broj mladeža kao i oni koji već imaju pigmentne promene nastale usled dejstva sunčevih zraka tzv. solarne keratoze.

Ko spade u rizične grupe?

U rizične grupe spadaju i osobe sa transplantiranim organima, osobe koje su u detinjstvu imale opekotine od sunca kao i svi oni čiji su članovi porodice lečeni od melanoma. Tu svakako spadaju i osobe koje se prekomerno izlažu UV zračenju, odlaze u solarijume ili pripadaju starijoj populaciji.

Svi oni koji pripadaju rizičnim grupama trebalo bi da obavljaju preventivne, periodične, godišnje preglede kože dermoskopom. Ovaj pregled je bezbolan, ne predstavlja neprijatnost za pacijenta i ne traje dugo, a predstavlja način da se stekne uvid u stanje pigmentnih promena na koži, a potom i blagovremeno uklanjanje tumora u ranoj fazi razvoja što može biti spasonosno po život pacijenta.

U prevenciji malignih tumora kože ogroman značaj ima i povremeni samopregled pacijenta pred ogledalom pri čemu se najčešće uoče novonastale promene kao i promene već postojećih mladeža i obično to bude prvi alarm za posetu dermatologu.